RAPAKIWI co to jest
Definicja rapakiwi co to jest. Czym jest czerwonych albo różowoczerwonych kryształów skaleni.

Co to jest Rapakiwi

Definicja RAPAKIWI: odmiana granitu charakteryzująca się występowaniem sporych, czerwonych albo różowoczerwonych kryształów skaleni potasowych, otoczonych białawą albo zielonawą otoczką oligoklazu. Łatwo podlega mechanizmom wietrzenia i rozpada się. Występuje na terenach Finlandii i północno-zachodniej Rosji. W Polsce rapakiwi spotykany jest wyłącznie w formie głazów narzutowych, stanowiących jeden z podstawowych dowodów na zlodowacenie w momencie plejstocenu

Definicja Rafa:
Co to jest geol. skała o pochodzeniu org. powstała ze szkieletów gł. koralowców, mszywiołów i glonów, występująca na małej głębokości albo nieco wystająca nad wodę w ciepłych morzach strefy międzyzwrotnikowej rapakiwi.
Definicja Regresja Morza:
Co to jest cofanie się, ustępowanie morza z uprzednio zalanego lądu. Zachodzi w wyniku: 1) ruchów skorupy ziemskiej, powodujących podnoszenie się kontynentów albo obniżanie się dna morza, 2) zmian klimatycznych rapakiwi.
Definicja Rów Oceaniczny:
Co to jest oceanu, podłużne (do kilku tys. km), wąskie (kilkadziesiąt do powyżej 100 km) i głębokie (poniżej 6000 m głębokości bezwzględnej, średnio 2000 m głębokości względnej), o stromych zboczach i płaskim rapakiwi.

Czym jest Rapakiwi znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: