RIPPLEMARKI co to jest
Definicja ripplemarki co to jest. Czym jest charakterystyczne dla powierzchni piaszczystych.

Co to jest Ripplemarki

Definicja RIPPLEMARKI: 1) zmarszczki wiatrowe, zmarszczki wydmowe - mikroformy charakterystyczne dla powierzchni piaszczystych (wybrzeża morskie, pustynie i tym podobne), stanowiące drobne (do kilku cm) regularne nabrzmienia i bruzdy na powierzchni piasku, przypominające wyglądem fale lub miniaturowe wydmy poprzeczne. Ripplemarki powstają pod wpływem wiatru, podobnie jak wydmy mają łagodną stronę dowietrzną i stromą, osypującą się stronę zawietrzną. Na ich podstawie można określić kierunek wiatru.2) wałki falowe - nierówności w obrębie płytkiego, piaszczystego dna koryta rzeki, podobne kształtem do zmarszczek wiatrowych, lecz powstałe pod wpływem prądu rzeki i falowania

Definicja Radiolaryt:
Co to jest należąca do ekipy skał organogenicznych, powstająca wskutek nagromadzenia krzemionki, pochodzącej ze szkieletów radiolarii (promienice). Regularnie zawiera domieszki węglanu wapnia, związków żelaza ripplemarki.
Definicja Rankery:
Co to jest wykształconych gleb bezwęglanowych, wytworzonych wskutek wietrzenia różnych skał, na przykład piaskowców czy granitów, gdzie mechanizm glebotwórczy nie sięga głębiej niż 30 cm. Do rankerów należą w ripplemarki.
Definicja Rozdoły:
Co to jest kształtnym profilu poprzecznym i głębokości do kilku m, utworzone poprzez wody płynące epizodycznie (po ulewnych deszczach) w obrębie stoków przykrytych grubymi pokrywami zwietrzelinowymi albo ripplemarki.

Czym jest Ripplemarki znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: