RIPPLEMARKI co to jest
Definicja ripplemarki co to jest. Czym jest charakterystyczne dla powierzchni piaszczystych.

Co to jest Ripplemarki

Definicja RIPPLEMARKI: 1) zmarszczki wiatrowe, zmarszczki wydmowe - mikroformy charakterystyczne dla powierzchni piaszczystych (wybrzeża morskie, pustynie i tym podobne), stanowiące drobne (do kilku cm) regularne nabrzmienia i bruzdy na powierzchni piasku, przypominające wyglądem fale lub miniaturowe wydmy poprzeczne. Ripplemarki powstają pod wpływem wiatru, podobnie jak wydmy mają łagodną stronę dowietrzną i stromą, osypującą się stronę zawietrzną. Na ich podstawie można określić kierunek wiatru.2) wałki falowe - nierówności w obrębie płytkiego, piaszczystego dna koryta rzeki, podobne kształtem do zmarszczek wiatrowych, lecz powstałe pod wpływem prądu rzeki i falowania

Definicja Rów Oceaniczny:
Co to jest oceanu, podłużne (do kilku tys. km), wąskie (kilkadziesiąt do powyżej 100 km) i głębokie (poniżej 6000 m głębokości bezwzględnej, średnio 2000 m głębokości względnej), o stromych zboczach i płaskim ripplemarki.
Definicja Regulacja Rzeki:
Co to jest prace hydrotechniczne powodujące zmianę profilu poprzecznego i podłużnego wybranego odcinka rzeki w celu polepszenia i ujednolicenia spływu wody, lodu i rumowiska rzecznego. Najczęściej klasyfikacja ripplemarki.
Definicja Radiolaryt:
Co to jest należąca do ekipy skał organogenicznych, powstająca wskutek nagromadzenia krzemionki, pochodzącej ze szkieletów radiolarii (promienice). Regularnie zawiera domieszki węglanu wapnia, związków żelaza ripplemarki.

Czym jest Ripplemarki znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: