ALPEJSKA ROŚLINNOŚĆ co to jest
Definicja roślinność alpejska co to jest. Czym jest pietra alpejskiego, a więc halnego (piętra.

Co to jest Roślinność Alpejska

Definicja ROŚLINNOŚĆ ALPEJSKA: roślinność wysokogórska, roślinność halna, roślinność pietra alpejskiego, a więc halnego (piętra roślinności) w górach. Trudne warunki życia (ostry klimat, płytkie, skaliste gleby) wywołują, że należą do niej przeważnie rośliny zielne o szczególnej budowie (kępkowe, poduszkowe, rozetkowe) i niskie, płożące krzewinki. W Polsce występuje raczej w Tatrach od ok. 1800 do ok. 2300 m n.p.m., należą do niej między innymi: rdest żyworodny (Polygonum viviparum), sasanka alpejska (Pulsatilla alpina), goryczka przezroczysta (Gentiana frigida), turzyca mocna (Carex spółka) i kostrzewa pstra (Festuca versicolor). Pod różnymi względami roślinność alpejska przypomina arktyczną. Sporo roślin alpejskich, dzięki interesującemu pokrojowi i w miarę sporym kwiatom, jest cenionymi roślinami ozdobnymi, regularnie uprawianymi w alpinariach

Definicja Radiolaryt:
Co to jest należąca do ekipy skał organogenicznych, powstająca wskutek nagromadzenia krzemionki, pochodzącej ze szkieletów radiolarii (promienice). Regularnie zawiera domieszki węglanu wapnia, związków żelaza roślinność alpejska.
Definicja Rygiel:
Co to jest charakterystyczna dla dolin lodowcowych, stanowiąca zbudowany z litych skał wał, zamykający od dołu kar albo cyrk lodowcowy. Powierzchnia rygla jest regularnie ogładzona poprzez przesuwające się masy roślinność alpejska.
Definicja Rozłogi:
Co to jest dolinne o nieckowatym profilu i łagodnym spadku (o głębokości parunastu, niekiedy więcej m), utworzone w konsekwencji wspólnego oddziaływania mechanizmów spłukiwania i pełzania pokrywy roślinność alpejska.

Czym jest Alpejska Roślinność znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: