ROZDOŁY co to jest
Definicja rozdoły co to jest. Czym jest głębokości do kilku m, utworzone poprzez wody płynące.

Co to jest Rozdoły

Definicja ROZDOŁY: formy dolinne o V-kształtnym profilu poprzecznym i głębokości do kilku m, utworzone poprzez wody płynące epizodycznie (po ulewnych deszczach) w obrębie stoków przykrytych grubymi pokrywami zwietrzelinowymi albo lessowymi. Rozdoły są typowe dla klimatu półsuchego albo okresowo wilgotnego i obszarów ubogich w szatę roślinną. Postęp rozdołów następuje bardzo błyskawicznie, niekiedy w konsekwencji wadliwej gospodarki człowieka, na przykład zaorania obszarów stepowych w celu przekształcenia ich w monokulturę zbożową (Dakota w stanach zjednoczonych ameryki, Kazachstan w Azji Środkowej). Rozdoły regularnie tworzą rozgałęzioną sieć, pokrywającą ogromne obszary, praktycznie uniemożliwiającą ich zagospodarowanie i silnie utrudniającą komunikację. Tereny pokryte gęsto rozdołami określane są jako bad lands (złe ziemie)

Definicja Rzeka:
Co to jest wodny, powstały wskutek połączenia strumieni albo potoków lub wypływający ze źródła, jeziora, bagna, lodowca. Za rzeki przyjmuje się cieki o odpowiedniej wielkości, na przykład w Polsce - o pow rozdoły.
Definicja Rapakiwi:
Co to jest charakteryzująca się występowaniem sporych, czerwonych albo różowoczerwonych kryształów skaleni potasowych, otoczonych białawą albo zielonawą otoczką oligoklazu. Łatwo podlega mechanizmom wietrzenia rozdoły.
Definicja Ruda:
Co to jest otrzymuje się metale. Stanowi najczęściej spore nagromadzenie związków jednego metalu albo może zawierać kilka metali (ruda polimetaliczna). Z racji na użyteczność i wykorzystanie przemysłowe rozdoły.

Czym jest Rozdoły znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: