ROZPADLINA co to jest
Definicja rozpadlina co to jest. Czym jest skalnej, powstałej zazwyczaj w konsekwencji pęknięcia i.

Co to jest Rozpadlina

Definicja ROZPADLINA: rodzaj szeroko rozwartej i regularnie głębokiej szczeliny skalnej, powstałej zazwyczaj w konsekwencji pęknięcia i rozsuwania się mas skalnych. Rozpadliny mają na ogół przebieg równoległy do urwistego stoku i powstają wzdłuż spękań ciosowych albo szczelin odciążeniowych. Poszerzanie pęknięć dzieje się także w konsekwencji wietrzenia mrozowego i spłukiwania. Do w najwyższym stopniu osobliwych form należą rozpadliny grzbietowe, przebiegające zazwyczaj wzdłuż linii grzbietu (na przykład na grani Gładkiego Wierchu w Tatrach) i rozcinające (w stoliwach górskich) siecią poprzecznie krzyżujących się szczelin całą wierzchowinę (((na przykład Szczeliniec Ogromny, Błędne Skały w Górach Stołowych)

Definicja Równik:
Co to jest koło ogromne, które powstaje wskutek przecięcia powierzchni kuli o wyróżnionej osi poprzez płaszczyznę do tej osi prostopadłą, a jednocześnie przechodzącą poprzez środek kuli rozpadlina.
Definicja Ruda:
Co to jest otrzymuje się metale. Stanowi najczęściej spore nagromadzenie związków jednego metalu albo może zawierać kilka metali (ruda polimetaliczna). Z racji na użyteczność i wykorzystanie przemysłowe rozpadlina.
Definicja Roślinność:
Co to jest roślinne znajdujące się na danym obszarze, których układ przestrzenny tworzy krajobraz. Odznacza się 9 typów (grup formacji): lasy, formacje krzewiaste, sawanny i stepy, łąki i ziołorosla, formacje rozpadlina.

Czym jest Rozpadlina znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: