ROZPADLINA co to jest
Definicja rozpadlina co to jest. Czym jest skalnej, powstałej zazwyczaj w konsekwencji pęknięcia i.

Co to jest Rozpadlina

Definicja ROZPADLINA: rodzaj szeroko rozwartej i regularnie głębokiej szczeliny skalnej, powstałej zazwyczaj w konsekwencji pęknięcia i rozsuwania się mas skalnych. Rozpadliny mają na ogół przebieg równoległy do urwistego stoku i powstają wzdłuż spękań ciosowych albo szczelin odciążeniowych. Poszerzanie pęknięć dzieje się także w konsekwencji wietrzenia mrozowego i spłukiwania. Do w najwyższym stopniu osobliwych form należą rozpadliny grzbietowe, przebiegające zazwyczaj wzdłuż linii grzbietu (na przykład na grani Gładkiego Wierchu w Tatrach) i rozcinające (w stoliwach górskich) siecią poprzecznie krzyżujących się szczelin całą wierzchowinę (((na przykład Szczeliniec Ogromny, Błędne Skały w Górach Stołowych)

Definicja Ranczo:
Co to jest nazwa określająca spore, nie ogrodzone gospodarstwo prowadzące hodowlę bydła, koni albo owiec, stosowana w Ameryce Północnej i Południowej rozpadlina.
Definicja Równoleżnik:
Co to jest powstaje wskutek przecięcia powierzchni kuli o wyróżnionej osi poprzez płaszczyznę do tej osi prostopadłą. Gdy płaszczyzna owa przechodzi jednocześnie poprzez środek kuli, równoleżnik tytułujemy rozpadlina.
Definicja Reżim Rzeczny:
Co to jest ustrój rzeczny, charakterystyczny, rytmiczny przebieg zjawisk hydrologicznych w rzece pośrodku roku, ustalony na podstawie długoletnich obserwacji. Na reżim rzeczny składają się przebiegi: zasilania rozpadlina.

Czym jest Rozpadlina znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: