SAHEL co to jest
Definicja sahel co to jest. Czym jest fizycznogeograficznymi Afryki - Sahary na północy i Sudanu na.

Co to jest Sahel

Definicja SAHEL: region graniczny między dwoma ogromnymi jednostkami fizycznogeograficznymi Afryki - Sahary na północy i Sudanu na południu, tradycyjnie włączany do tego ostatniego. Sahel ciągnie z zachodu na wschód, od Senegalu, poprzez Mauretanię, Mali, Niger, Czad, Etiopię po Somalię. Region ten cechuje się klimatem półsuchym, z porą wilgotną trwającą tylko około 2-3 miesiące. Pośrodku ostatnich kilkudziesięciu lat obserwuje się zdarzenie stopniowego poszerzania się Sahary. Ma na to wpływ także niewłaściwa gospodarka czlowieka. W rezultacie północna część Sahelu przekształca się w pustynię

Definicja Subkontynent:
Co to jest geogr. ląd o sporych rozmiarach, niebędący jednak kontynentem; również spora wyróżniająca się część kontynentu właściwego sahel.
Definicja Szkiery:
Co to jest przybrzeżne na obszarach zlodowaconych w momencie plejstocenu. Szkiery stanowią wystające z wody wyższe części ogładzonych poprzez lądolód mutonów. Występują raczej na Morzu Bałtyckim, w pobliżu sahel.
Definicja Siodło:
Co to jest zazwyczaj trawiastej przełęczy, oddzielającej dwa szczyty. Terminem siodło określane są także niekiedy poszczególne płytkie wcięcia szerokiej przełęczy. Mniejsza przełęcz tego typu nazywana bywa sahel.

Czym jest Sahel znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: