SJENIT co to jest
Definicja sjenit co to jest. Czym jest obojętnych. W składzie mineralnym sjenitu przeważają.

Co to jest Sjenit

Definicja SJENIT: syenit, magmowa skała głębinowa należąca do ekipy skał obojętnych. W składzie mineralnym sjenitu przeważają: skalenie alkaliczne (ortoklaz, mikroklin), biotyt, amfibole (raczej hornblenda), pirokseny i drobne ilości plagioklazów. Struktura jawnokrystaliczna. Zabarwienie zazwyczaj czerwonawe, różowawe albo szare. Rozpowszechniony na wszystkich kontynentach. W Polsce występuje w skałach prekambryjskich krystalicznego fundamentu północno-wschodniej Polski. Materiał budowlany i drogowy

Definicja szadź:
Co to jest barwie srebrzystobiałej, występujący w formie szczotek lodowych igiełek, mniej albo więcej rozdzielonych pęcherzykami powietrza, ozdobionych niekiedy rozgałęzionymi kryształkami. Szadź powstaje przy SJENIT.
Definicja siodło:
Co to jest zazwyczaj trawiastej przełęczy, oddzielającej dwa szczyty. Terminem siodło określane są także niekiedy poszczególne płytkie wcięcia szerokiej przełęczy. Mniejsza przełęcz tego typu nazywana bywa SJENIT.
Definicja spełzywanie:
Co to jest mechanizm morfologiczny, modelujący stoki w klimacie umiarkowanym (między innymi w Polsce). Bazuje na wolnym pełznięciu, pod wpływem siły ciężkości, pokrywy darniowej i przypowierzchniowej warstwy SJENIT.

Czym jest Sjenit znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: