SOŁOŃCE co to jest
Definicja Sołońce co to jest. Czym jest wysoką zawartością jonów sodu (powyżej 20% w kompleksie.

Co to jest SOŁOŃCE

Definicja SOŁOŃCE: typ gleb należący do gleb słonych, charakteryzujący się wysoką zawartością jonów sodu (powyżej 20% w kompleksie sorpcyjnym), co skutkuje wypieranie jonów wapnia, a również małą przepuszczalnością dla wody, sporą zwięzłością, znaczącą rozpuszczalnością substancji organicznych i zasadowym odczynem. W najwyższych warstwach profilu glebowego, w stanie suchym, tworzą się spękania prowadzące do stworzenia swoistej dla tych gleb struktury słupowej. Użytkowanie rolnicze wymaga głębokiej orki, zamiany jonów sodu na jony wapnia i nadania warstwie ornej struktury gruzełkowej. Sołońce występują na obszarach południowej Europy, Azji, Afryki i Australii

Definicja Sill:
Co to jest żyła skał magmowych zakrzepłych zazwyczaj blisko powierzchni Ziemi. Powstaje wskutek intruzji magmy pomiędzy dwie warstwy równolegle ułożonych skał osadowych. Długość przekraczać może 100 km, grubość sołońce co to jest.
Definicja Spełzywanie:
Co to jest zachodzący mechanizm morfologiczny, modelujący stoki w klimacie umiarkowanym (między innymi w Polsce). Bazuje na wolnym pełznięciu, pod wpływem siły ciężkości, pokrywy darniowej i przypowierzchniowej sołońce definicja.
Definicja Studnia Krasowa:
Co to jest charakterystyczna dla obszarów krasowych. Rodzaj próżni o okrągłym przekroju, o głębokości nawet do kilkuset m. Powstaje w wyniku ługowania poprzez wodę skały wzdłuż pionowych szczelin i ich sołońce co znaczy.
Definicja Szyja Wulkaniczna:
Co to jest izolowane wzniesienie o stromych, regularnie urwistych stokach, zbudowane z odporych law zakrzepłych w kominie wulkanicznym sołońce słownik.

Czym jest Sołońce znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: