Definicja SOŁOŃCZAKI: sołonczaki, typ gleb należący do gleb słonych, charakteryzujący się obecnością w wierzchnich warstwach profilu glebowego sporych ilości łatwo rozpuszczalnych soli zasadowych (raczej siarczanowych, chlorkowych, węglanowych i magnezowych). Akumulacja soli wiąże się z kapilarnym podsiąkaniem wód gruntowych zasobnych w rozpuszczone sole i ich wytrącaniem się w wyniku wyparowania wody, regularnie w formie naskorupień na powierzchni gruntu. W słabo zróżnicowanym profilu odznacza się: cienki poziom próchniczny ( regularnie w ogóle go brak), jasnoszary poziom o grubości do 50 cm, przechodzący niżej w dobrze rozwinięty poziom o zabarwieniu żółtobrązowym. Odczyn gleb jest przeważnie silnie zasadowy (pH 9-11). Powstawanie sołończaków wiąże się z głębokością zalegania zwierciadła wód gruntowych (100-300 cm) i rzeźbą terenu. Użytkowanie rolnicze wymaga melioracji obniżającej zwierciadło wód gruntowych, usunięcia szkodliwego dla roślin nadmiaru soli zasadowych i przemywania powierzchniowych warstw gleby. Sołończaki występują na obszarach południowej Europy, centralnej Azji, Afryki i Australii
- Co znaczy Salsa:
- Porównanie typ wulkanu błotnego związanego z występowaniem skał bitumicznych, charakteryzujący się tym, iż wydobywające się z niego błoto wulkaniczne nie jest gorące sołończaki co znaczy.
- Krzyżówka Stratowulkan:
- Dlaczego geol. miejsce wybuchu i naprzemiennego wydobywania się magmy i innych produktów z wnętrza wulkanu; również góra w kształcie stożka powstała w miejscu wybuchu wulkanu z produktów jego erupcji sołończaki krzyżówka.
- Co to jest Słonorośla:
- Jak lepiej solniskowa roślinność, rośliny żyjące na glebach zasolonych: na wybrzeżach mórz, w bezodpływowych dolinach rzek zasilanych wodami bogatymi w substancje alkaliczne (na przykład chlorki: chlorek potasu sołończaki co to jest.
- Słownik Subkontynent:
- Kiedy geogr. ląd o sporych rozmiarach, niebędący jednak kontynentem; również spora wyróżniająca się część kontynentu właściwego sołończaki słownik.
Czym jest Sołończaki znaczenie w Słownik geografia S .