TĘCZA co to jest
Definicja tęcza co to jest. Czym jest koncentryczne łuki (koła) znajdujące się po przeciwnej.

Co to jest Tęcza

Definicja TĘCZA: jedno ze zjawisk optycznych w atmosferze. Barwne koncentryczne łuki (koła) znajdujące się po przeciwnej stronie nieba niż Słońce (zdarzenie obserwowano także przy świetle Księżyca). Zwykle widoczny jest jedynie pierwszy łuk tęczy o promieniu zewnętrznym 42,5°, ułożony symetrycznie wokół przedłużenia prostej łączącej obserwatora ze Słońcem (barwa czerwona na zewnątrz, fioletowa wewnątrz). Drugi łuk ma promień zewnętrzny 54° i odwróconą kolejność barw. (zdarzenie powstaje poprzez rozszczepienie światła białego i odbicie go wewnątrz kropel deszczu. Łuk pierwszy to rezultat jednokrotnego, a drugi dwukrotnego odbicia rozszczepionego światła wewnątrz kropli (stąd odwrócona kolejność barw i mniejsze natężenie światła)

Definicja Twardzielec:
Co to jest rodzaj formy powierzchni ziemi w formie wzniesienia (góra, wzgórze, pagórek, skalica) sterczącego pośród obszarów niżej położonych o łagodniejszej rzeźbie. Twardzielec cechuje się zazwyczaj tęcza.
Definicja Tropopauza:
Co to jest w atmosferze ziemskiej rozdzielająca troposferę od stratosfery, o grubości około 1-2 km. Wysokość tropopauza od powierzchni ziemi zależy od szerokości geograficznej (na równiku występuje wyżej) i tęcza.
Definicja Tuf:
Co to jest należąca do ekipy skał okruchowych. Powstaje poprzez nagromadzenie się sporych ilości drobnego materiału piroklastycznego (piaski i popioły wulkaniczne), z domieszką frakcji grubszych (na przykład tęcza.

Czym jest Tęcza znaczenie w Słownik geografia T .

  • Dodano:
  • Autor: