LODOWCA TRANSGRESJA co to jest
Definicja transgresja lodowca co to jest. Czym jest rezultacie przewagi akumulacji śniegu nad.

Co to jest Transgresja Lodowca

Definicja TRANSGRESJA LODOWCA: powiększanie się powierzchni i długości lodowca w rezultacie przewagi akumulacji śniegu nad ablacją (topnieniem lodowca). Transgresja lodowca wiąże się najczęściej z oziębianiem klimatu ( w rezultacie obniżania się temperatury minimalizuje się intensywność topnienia lodowca) bądź także ze zwiększaniem się wilgotności klimatu, powodującej większe opady śniegu. Transgredujący lodowiec przesuwa własne czoło naprzód, regularnie niszcząc albo przeobrażając wytworzone poprzez siebie przedtem formy glacjalne - na przykład wały moren czołowych. Przeciwieństwem transgresji lodowca jest regresja lodowca

Definicja Twardzielec:
Co to jest rodzaj formy powierzchni ziemi w formie wzniesienia (góra, wzgórze, pagórek, skalica) sterczącego pośród obszarów niżej położonych o łagodniejszej rzeźbie. Twardzielec cechuje się zazwyczaj transgresja lodowca.
Definicja Tombolo:
Co to jest przebiegu w przybliżeniu prostopadłym albo skośnym do wybrzeża. Tombolo łączy ląd albo sporą wyspę ze znacząco mniejszą wyspą przybrzeżną, tworząc półwysep przyrostkowy. Powstaje w konsekwencji transgresja lodowca.
Definicja Terra Rossa:
Co to jest warunkach gorącego i wilgotnego klimatu na podłożu skał wapiennych przykrytych zwietrzeliną terra rossy. Profil glebowy jest płytki, intensywnie zabarwiony na kolor jaskrawoczerwony. Odczyn kwaśny transgresja lodowca.

Czym jest Lodowca Transgresja znaczenie w Słownik geografia T .

  • Dodano:
  • Autor: