LODOWCA TRANSGRESJA co to jest
Definicja transgresja lodowca co to jest. Czym jest rezultacie przewagi akumulacji śniegu nad.

Co to jest Transgresja Lodowca

Definicja TRANSGRESJA LODOWCA: powiększanie się powierzchni i długości lodowca w rezultacie przewagi akumulacji śniegu nad ablacją (topnieniem lodowca). Transgresja lodowca wiąże się najczęściej z oziębianiem klimatu ( w rezultacie obniżania się temperatury minimalizuje się intensywność topnienia lodowca) bądź także ze zwiększaniem się wilgotności klimatu, powodującej większe opady śniegu. Transgredujący lodowiec przesuwa własne czoło naprzód, regularnie niszcząc albo przeobrażając wytworzone poprzez siebie przedtem formy glacjalne - na przykład wały moren czołowych. Przeciwieństwem transgresji lodowca jest regresja lodowca

Definicja Tundra:
Co to jest roślina związana z zimnym klimatem podbiegunowym (strefy klimatyczno-roślinne), zróżnicowana na cztery fundamentalne typy: 1) tundrę arktyczną tworzą jedynie skąpo narastające mchy i dość bogate transgresja lodowca.
Definicja Trzęsienie Ziemi:
Co to jest gwałtowny wstrząs (albo ich seria) gruntu, powstały pod powierzchnią Ziemi (ognisko trzęsienia ziemi) i rozchodzący się w formie fal sejsmicznych od ośrodka - epicentrum, znajdującego się na transgresja lodowca.
Definicja Tombolo:
Co to jest przebiegu w przybliżeniu prostopadłym albo skośnym do wybrzeża. Tombolo łączy ląd albo sporą wyspę ze znacząco mniejszą wyspą przybrzeżną, tworząc półwysep przyrostkowy. Powstaje w konsekwencji transgresja lodowca.

Czym jest Lodowca Transgresja znaczenie w Słownik geografia T .

  • Dodano:
  • Autor: