Definicja TRZĘSIENIE ZIEMI: naturalny, krótki i gwałtowny wstrząs (albo ich seria) gruntu, powstały pod powierzchnią Ziemi (ognisko trzęsienia ziemi) i rozchodzący się w formie fal sejsmicznych od ośrodka - epicentrum, znajdującego się na powierzchni, gdzie drgania są najsilniejsze. W zależności od siły obserwuje się drgania elementów ((albo przy silniejszych wstrząsach pękanie ścian, niszczenie budynków, stworzenie szczelin w ziemi, zapadanie się terenu. Przy określeniu siły trzęsienia ziemi używa się skali magnitud (Richtera skala), gdzie wartość 8,8 stopnia jest przeszło 10 tys. razy większa niż energia bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Trzęsienia ziemi są rejestrowane na stacjach sejsmologicznych dzięki sejsmografu. Występują bardzo regularnie, około 8-10 tys. rocznie, przypuszcza się nawet, iż do 40 tys., bo prawie wszystkie wstrząsy są rejestrowane z braku stacji pomiarowych (dna oceanów, tereny bezludne). Oblicza się, iż mocne trzęsienia ziemi, tak zwany światowe (rejestrowane poprzez sporo stacji na świecie) pojawiają się co 52 dni na lądzie i 28 dni na dnach oceanów, lecz prawie wszystkie z nich powodują katastrofy. Z racji na głębokość ogniska odznacza się trzęsienia ziemi: płytkie (do 50 km), średnio głębokie (50-300 km) i głębokie (300-700 km), z kolei z racji na genezę: 1) tektoniczne, stanowiące około 90% wszystkich trzęsień ziemi, zachodzące na terenie związanym z występowaniem młodych ruchów górotwórczych, 2) wulkaniczne, powstałe wskutek wdzierania się magmy w warstwy skalne i rozprężenia się gazów. Do najsilniejszych w historii zalicza się trzęsienia ziemi: 1906 w San Francisco, zginęło około 50 tys. ludzi (8,25 stopnia), 1908 w Mesynie - 80 tys. (7,5 stopnia), 1950 w Chinach - 100 tys., 1923 w Tokio i Jokohamie - 150 tys. (8,2 stopnia), 1933 w Indiach - 200 tys., 1939 w Turcji (8,0 stopni), 1950 w Indiach, w prowincji Assam (8,6 stopni), 1964 na Alasce (8,5 stopnia). regularnie w trakcie podwodnych trzęsień ziemi powstają fale (tsunami), powodujące katastrofalne zniszczenia na wybrzeżach
- Definicja Trójpolówka:
- Co to jest ziemi (rozpowszechniony w środkowej Europie w X-XII w.), gdzie stosowano podział gruntów na trzy części podlegające temu samemu trzyletniemu płodozmianowi, nie mniej jednak każda część była kolejno trzęsienie ziemi.
- Definicja Trawers:
- Co to jest ścieżka albo szlak turystyczny biegnący w poprzek stoku albo ściany skalnej, poziomo albo prawie poziomo. Droga przebiegająca poprzez stok trawersem nazywana jest płajem trzęsienie ziemi.
- Definicja Troposfera:
- Co to jest ziemskiej najbliższa powierzchni planety: około 16-18 km nad równikiem, 8-10 km nad biegunami. Powyżej nią, oddzielona tropopauzą, znajduje się stratosfera. W troposferze zawarta jest prawie cała (99 trzęsienie ziemi.
Czym jest Ziemi Trzęsienie znaczenie w Słownik geografia T .