TSUNAMI co to jest
Definicja tsunami co to jest. Czym jest podwodnego trzęsienia ziemi, wybuchu podwodnego wulkanu.

Co to jest Tsunami

Definicja TSUNAMI: długie fale na oceanach i morzach powstałe wskutek podwodnego trzęsienia ziemi, wybuchu podwodnego wulkanu, osuwiska albo oberwania się ogromnych mas lodu od lodowców schodzących do morza. Na otwartym oceanie długość fal osiąga średnio 100-300 km (maksymalnie do 2000 km), szybkość 400-800 km/godz., wysokości do 1 m, ale przy zbliżaniu się do lądu wysokość wzrasta do 30-40 m powodując wielkie zniszczenia obok wybrzeży. Najczęściej tsunami występują u brzegów Japonii i Chile. Największe tsunami odnotowano w 1933 w Japonii, obok Sanriku (północno-wschodnie wybrzeże wyspy Honsiu), kiedy wskutek podmorskiego trzęsienia ziemi powstałe, dochodzące do 25 m fale wdarły się na ląd, powodując śmierć 3008 ludzi

Definicja Tektonika:
Co to jest zajmujący się budową skorupy ziemskiej, zachodzącymi w niej procesami i powodami i mechanizmami ich powstawania, a również jej ewolucją na przestrzeni czasu (zarówno w skali globalnej, jak i tsunami.
Definicja Takyr:
Co to jest zagłębienie w obszarze pustynnym, o płaskim dnie zbudowanym z nagromadzonego poprzez płynące okresowo wody drobnoziarnistego materiału okruchowego (muły, iły). Takyr stanowi regularnie dno tsunami.
Definicja Tufit:
Co to jest należąca do ekipy skał okruchowych, podobna do tufu. Powstaje poprzez nagromadzenie się w środowisku wodnym sporych ilości materiału piroklastycznego ze znaczącą domieszką materiału osadowego (piasku tsunami.

Czym jest Tsunami znaczenie w Słownik geografia T .

  • Dodano:
  • Autor: