ZMARZLINA WIECZNA co to jest
Definicja wieczna zmarzlina co to jest. Czym jest temperatura utrzymuje się poniżej 0°C.

Co to jest Wieczna Zmarzlina

Definicja WIECZNA ZMARZLINA: marzłoć wieczna, permafrost, zamarznięta gleba, której temperatura utrzymuje się poniżej 0°C przynajmniej poprzez 2 lata (jednocześnie średnia roczna temperatura powietrza nie przekracza -8°C). Przestwory glebowe są wypełnione lodem poprzez cały rok. Marzłoć wieczna (łącznie z lodowcami) pokrywa 26% powierzchni Ziemi. Najgłębiej sięga na Syberii - 1600 m. Uważane jest, iż przewarzająca część istniejącej dziś marzłoci wiecznej powstała w plejstocenie

Definicja Wietrzenie Skał:
Co to jest podstawowych mechanizmów zmieniających powierzchnię Ziemi, opierający na rozluźnianiu, rozkruszaniu i chemicznej przemianie litych skał i przekształcaniu ich w skały luźne. Wietrzenie dzieje się pod wieczna zmarzlina.
Definicja Warstwowanie:
Co to jest właściwość osadów i skał osadowych polegająca na występowaniu w ich obrębie pojedynczych warstw. Ogólnie odznacza się dwa fundamentalne typy warstwowania: poziome (horyzontalne) - warstwy ułożone wieczna zmarzlina.
Definicja Wapienie:
Co to jest składające się z węglanu wapnia (CaCO3), zazwyczaj w formie kalcytu. Mogą zawierać również domieszki: dolomitu, kwarcu, glaukonitu, pirytu albo minerałów ilastych. Barwa najczęściej biała, żółtawa wieczna zmarzlina.

Czym jest Zmarzlina Wieczna znaczenie w Słownik geografia W .

  • Dodano:
  • Autor: