WODNA ZAPORA co to jest
Definicja zapora wodna co to jest. Czym jest przegradzającego w poprzek koryto rzeki. Zapory wodne.

Co to jest Zapora Wodna

Definicja ZAPORA WODNA: budowla hydrotechniczna w formie wału albo muru przegradzającego w poprzek koryto rzeki. Zapory wodne wznosi się w celu utworzenia zbiorników retencyjnych. Reguluje się je wg: materiału, z którego są zbudowane (ziemne, betonowe) i położenia względem zbiornika (czołowe i boczne). Parametry charakteryzujące zaporę wodną to: długość, wysokość i objętość. Najwyższa na świecie jest Zapora Roguńska na rzece Wachsz w Tadżykistanie, 325 m, najdłuższe zaś zapory (ponad 10 km) to: Cymlańska, Gorkowska, Kaniowska, Krzemieńczucka, Hirakad i Calabozo. Największą objętość korpusu ma zapora Tarbela w Pakistanie - 209 tys. m3. Najwyższa zapora w Polsce to Solina (82 m)

Definicja zwietrzelina:
Co to jest będący wytworem mechanizmów wietrzenia skał. Z. powstała w wyniku wietrzenia mechanicznego stanowi zespół okruchów skalnych różnej wielkości, lecz jej skład chemiczny jest taki sam jak materiału Zapora Wodna.
Definicja zamglenie:
Co to jest mikroskopijnych kropelek wody albo zwilżonych cząstek higroskopijnych, powstająca w wyniku kondensacji pary wodnej w przyziemnej warstwie powietrza. W trakcie zamglenia widzialność się minimalizuje Zapora Wodna.
Definicja zlodzenie rzek:
Co to jest pokrywy lodowej na wodach rzecznych. Długość trwania zlodzenia rzek zależy od: temperatury powietrza, temperatury wody i szybkości prądu rzecznego. W Polsce zlodzenie rzek trwa od 15 dni (Odra) do 70 Zapora Wodna.

Czym jest Wodna Zapora znaczenie w Słownik geografia Z .

  • Dodano:
  • Autor: