WODNA ZAPORA co to jest
Definicja zapora wodna co to jest. Czym jest przegradzającego w poprzek koryto rzeki. Zapory wodne.

Co to jest Zapora Wodna

Definicja ZAPORA WODNA: budowla hydrotechniczna w formie wału albo muru przegradzającego w poprzek koryto rzeki. Zapory wodne wznosi się w celu utworzenia zbiorników retencyjnych. Reguluje się je wg: materiału, z którego są zbudowane (ziemne, betonowe) i położenia względem zbiornika (czołowe i boczne). Parametry charakteryzujące zaporę wodną to: długość, wysokość i objętość. Najwyższa na świecie jest Zapora Roguńska na rzece Wachsz w Tadżykistanie, 325 m, najdłuższe zaś zapory (ponad 10 km) to: Cymlańska, Gorkowska, Kaniowska, Krzemieńczucka, Hirakad i Calabozo. Największą objętość korpusu ma zapora Tarbela w Pakistanie - 209 tys. m3. Najwyższa zapora w Polsce to Solina (82 m)

Definicja Zrąb Tektoniczny:
Co to jest uwarunkowanej geologicznie formy powierzchni Ziemi. To jest region wypiętrzony powyżej tereny sąsiednie, zazwyczaj o wydłużonym kształcie, ograniczony progami o charakterze uskoków. Rozróżnia się zapora wodna.
Definicja Zlodzenie Rzek:
Co to jest pokrywy lodowej na wodach rzecznych. Długość trwania zlodzenia rzek zależy od: temperatury powietrza, temperatury wody i szybkości prądu rzecznego. W Polsce zlodzenie rzek trwa od 15 dni (Odra) do 70 zapora wodna.
Definicja Zamróz:
Co to jest wietrzenie mrozowe, jeden z rodzajów wietrzenia mechanicznego zapora wodna.

Czym jest Wodna Zapora znaczenie w Słownik geografia Z .

  • Dodano:
  • Autor: