ABSOLUT co to jest
Definicja ABSOLUT. Co znaczy dokonany, doskonały) to, co istnieje bez żadnej powody, samo poprzez.

Co to jest Absolut

Definicja ABSOLUT: (absolutus - uwolniony, oddzielony, dokonany, doskonały) to, co istnieje bez żadnej powody, samo poprzez się; wg Plotyna to Prajednia, byt powyżej bytami, poznawalny tylko intuicyjnie; w ekstazie, w ekstatycznym oglądzie jest pierwotny, wolny od mnogości i przeciwieństw, niezależny, stanowi czystą "jednię", źródło wszystkiego; podobnie rozumiał go Schelling, dla którego była to także pierwotna postać bytu ("absolutus tożsamości bytu realnego i idealnego"), z niego bierze swój start wszelka różnorodność rzeczy w świecie, ponieważ rozpada się na przeciwieństwa; natomiast dla Hegla, to czysty byt

Definicja ABELARD PIOTR:
Co to jest filozof i teolog scholastyczny; prowadził ożywioną działalność nauczycielską; jego wykłady wywoływały entuzjazm wśród słuchaczy. Miłość do Heloizy, bratanicy (siostrzenicy?) kanonika Fulberta, stała ABSOLUT.
Definicja ADEKWATNY:
Co to jest zgodny z czymś; w teorii poznania ustalenie odnoszące się do sądów odzwierciedlających rzeczywistość, a więc prawdziwych w myśl klasycznej definicji prawdy ABSOLUT.
Definicja AHINSA:
Co to jest w filozofii indyjskiej jedna z podstawowych zasad nakazująca niestosowanie przemocy wobec istot żywych ABSOLUT.

Czym jest Absolut znaczenie w Słownik filozofia A .

  • Dodano:
  • Autor: