KSIˇŻĘ MAŁY co to jest
Kto to jest MAŁY KSIˇŻĘ? Słownik przybył na Ziemię z planety, którą dorośli określają nazwą B 612.

Biografia Mały Ksiˇżę

Kim był MAŁY KSIˇŻĘ: tytułowy bohater bajki A. de Saint Exupéry´ego Mały Książę przybył na Ziemię z planety, którą dorośli określają nazwą B 612. Własne dzieje i przygody opowiada; Narratorowi. Mały Książę musiał dbać o swoją planetę, czyścić wulkany, wyrywać pędy baobabu i pielęgnować różę - dumną, próżną, kapryśną. W drodze na Ziemię spotkał: pragnącego władzy i poddanych Króla;szukającego wielbicieli Próżnego;Pijaka, wstydzącego się swojego nałogu;Bankiera, bezustannie liczącego bogactwa;Latarnika, stale zapalającego jedyną na jego planecie lampę;Starszego Pana, który był geografem. Po przybyciu na Ziemię spotkał żmiję, która potem ukąsiła go, ułatwiając tym samym "zrzucenie powłoki" utrudniającej Małemu Księciu powrót do domu;odwiedził ogród pełen róż, co pozwoliło mu w pełni zrozumieć jego miłość do róży;poznał i oswoił lisa (jest on figurą przyjaźni i odpowiedzialności). Wędrując po Ziemi spotkał również Zwrotniczego i Kupca. Równo po roku pobytu na Ziemi powrócił na własną planetę, do róży, za którą czuł się odpowiedzialny. Mały Książę jest postacią symbolizującą nieskażoną wyobraźnię dziecka i mechanizm podstawowych wartości (miłość, wierność, odpowiedzialność, przyjaźń, lojalność). W Polsce po roku 1956 opowieść A. de Saint Exupéry´ego była traktowana jako parabola, stała się manifestem indywidualizmu

LITERATURA MˇŻ:
biografia Henryk, hrabia mały ksiˇżę.
LITERATURA MARCEL:
biografia jednocześnie narrator siedmiu powieści M. Prousta znanych pod wspólnym tytułem W poszukiwaniu straconego czasu rozpieszczany poprzez matkę i babkę wyrasta na wrażliwego, ale neurotycznego młodzieńca mały ksiˇżę.
LITERATURA MAHEU MATKA:
biografia Zoli Germinal czterdziestoletnia żona; Toussainta Maheu, bretońska Hekuba. Zrównoważona, uległa, w okresie strajku konsekwentna i zajadła. Traci garbatą Alzirę (śmierć z głodu), męża, córkę mały ksiˇżę.

Czym jest Ksiˇżę Mały znaczenie w Słownik bohaterów M .

  • Dodano:
  • Autor: