Definicja NIETZSCHE FRIEDRICH: (1844-1900) - filozof niemiecki, twórca oryginalnej, antysystemowej i antyakademickiej doktryny filozoficznej, której w najwyższym stopniu charakterystycznymi cechami są: witalizm, poznawczy i etyczny relatywizm i wrogi relacja do chrześcijaństwa i kultury mieszczańskiej. Nietzsche uważał, iż wszelakie przejawy ludzkiej aktywności, w tym szeroko pojęta działalność kulturowa, dają się zrozumieć jako dążenie do zaspokojenia czysto biologicznych potrzeb życiowych. Coś takiego jak obiektywna prawda nie istnieje - to nasze poznanie wprowadza do chaosu zdarzeń, jakim jest rzeczywistość, oparty na arbitralnie dobranych pojęciach sztuczny porządek, w czysto praktycznych celach. Uznawane poprzez ludzi prawdy "są tylko nie dającymi się obalić błędami", pisał Nietzsche. Relatywizm ten w jeszcze większym stopniu dotyczy dziedziny moralności, w sferze wartości biologicznych uwarunkowanie jest gdyż jeszcze wyraźniejsze - inną moralność mają jednostki mocne, dominujące i ekspansywne, inną zaś słabe, tchórzliwe i nastawione obronnie, a więc, posługując się terminologią Nietzschego, inna jest moralność panów, a inna moralność niewolników. Pierwsi cenią dzielność, godność, siłę i witalność, drudzy zaś pokorę, litość i łagodność, cechy te gdyż bardziej odpowiadają ich biznesom. Współczesna moralność mieszczańska była, zdaniem Nietzschego, moralnością niewolników, za co obwiniał w pierwszej kolejności chrześcijaństwo (aczkolwiek swe źródła miała już w filozofii Sokratesa i Platona). Zadaniem filozofii było ten stan zmienić - "przewartościować wszystkie wartości". Za najwyższą wartość, z której można wywieść wszystkie inne, uważał życie pojęte jako żywiołowy, biologiczny dynamizm. Celem, do którego powinna dążyć ludzkość jest "wyhodowanie nadczłowieka", gdzie w pełni urzeczywistni się tkwiący w nas biologiczny i duchowy potencjał. Późniejsza narodowo-socjalistyczna koncepcja "rasy panów" chętnie powoływała się na te pomysły, (aczkolwiek sam Nietzsche był jednym z najżarliwszych wrogów niemieckiego nacjonalizmu. Był także autorem sformułowanego w Narodzinach tragedii rozróżnienia pierwiastka "apollińskiego", reprezentującego to, co w kulturze europejskiej racjonalne, przejrzyste i harmonijne i pierwiastka "dionizyjskiego" odpowiedzialnego za jej stronę ciemną, emocjonalną i dynamiczną, którą uważał za jedynie twórczą. Inną oryginalną koncepcją Nietzschego była kosmologiczna idea "wiecznego powrotu", a więc powtarzających się w identyczny sposób w nieskończoność cykli dziejowych. Sądził, iż świadomość, że każdy nasz gest będzie się nieskończenie sporo razy powtarzał, nada mu znaczenie, którego w skończonym, przypadkowym i pozbawionym transcendentnych norm świecie nie ma. Główne dzieła Nietzschego to (prócz wspomnianych już Narodzin tragedii): Tako rzecze Zaratustra, Jutrzenka i Poza dobrem i złem
- Definicja NEOSCHOLASTYKA:
- Co to jest dziewiętnastowiecznej encykliki Leona XIII, odnowiona postać scholastyki, nosząca także miano neotomizmu; u jej podstaw tkwi przekonanie, iż można pogodzić ze sobą wiarę i rozum, objawienie i naukę nietzsche friedrich.
- Definicja NEGATYWNOŚĆ:
- Co to jest do filozofii poprzez Fichtego, rozpropagowany poprzez Hegla, oznaczający zaprzeczenie tego, co jest, na przykład zaprzeczenie tradycji na rzecz nowych wartości, zaprzeczenie świata realnego na rzecz nietzsche friedrich.
- Definicja NEWMAN JOHN HENRY:
- Co to jest angielski filozof, teolog i duchowny, który porzucił anglikanizm na rzecz katolicyzmu. Twierdził, iż prawdziwa jest tylko wiedza konkretna - z kolei operująca abstrakcjami wiedza pojęciowa, której nietzsche friedrich.
Czym jest Friedrich Nietzsche znaczenie w Słownik filozofia N .