WODOSPAD co to jest
Definicja wodospad co to jest. Czym jest poprzez stromy, wysoki próg skalny i spadające swobodnie w.

Co to jest Wodospad

Definicja WODOSPAD: wody danego cieku (rzeki albo strumienia) przelewające się poprzez stromy, wysoki próg skalny i spadające swobodnie w dół. Wodospad wykonuje u stóp progu ruch wirowy i rzeźbi tam zagłębienie zwane kotłem eworsyjnym. Stale podcina podstawę progu i cofa go w wyniku obrywania się ściany skalnej, lub także wcina się w próg od góry. Wodospad może się składać z kilku progów i tworzyć kaskadę. O potędze wodospadu decyduje nie tylko wysokość progu, lecz również liczba wody spadającej w jednostce czasu. Wodospadem o najwyższym pojedynczym progu jest Salto Angel w Wenezueli (979 m), a najwięcej wody prowadzą: Inga (średni roczny przepływ 41 400 m³/s) i Wodospady Livingstone'a (35 110 m³/s) w Demokratycznej Republice Konga (dawny Zair)

Definicja Wiatr:
Co to jest atmosferycznego o przeważającej składowej poziomej względem powierzchni Ziemi, powstały w wyniku nierównomiernego rozkładu ciśnienia atmosferycznego na danym poziomie nad powierzchnią Ziemi. Wiatr wodospad.
Definicja Wietrzenie Mechaniczne:
Co to jest rodzaj wietrzenia powodujący zmiany fizyczne, a więc rozpad skały. W zależności od oddziałującego czynnika odznacza się: 1) wietrzenie mechaniczne insolacyjne (termiczne), zachodzące pod wpływem wodospad.
Definicja Wietrzenie Chemiczne:
Co to jest doprowadzający do zmian chemicznych, a więc rozkładu skały. Fundamentalnym czynnikiem oddziałującym jest woda opadowa, wsiąkająca w głąb skały i zmieniająca jej skład chemiczny. Wietrzenie chemiczne wodospad.

Czym jest Wodospad znaczenie w Słownik geografia W .

  • Dodano:
  • Autor: