CYRANO BERGERAC co to jest
Kto to jest BERGERAC CYRANO DE? Słownik gwardii, kadet Carbona de Castel Jaloux, pisarz.

Biografia Bergerac Cyrano De

Kim był BERGERAC CYRANO DE: postać z dramatu E. Rostanda Cyrano de Bergerac służy w gwardii, kadet Carbona de Castel Jaloux, pisarz, dramatopisarz, kawalarz, muzyk, fizyk, zawadiaka, człowiek nie uznający kompromisu i podłości, niezależny. Pełen galanterii wobec kobiet. Zakochany w kuzynce ( Roxanie), ale oszpecony ogromnym nosem, nie oczekując wzajemności, oddaje własną wrażliwość i poetycką wenę na usługi kochanego poprzez nią pięknego prostaka, Christiana. Pisze za niego listy miłosne, poddaje mu odpowiednie "sprawy" na spotkaniach ze wspólną ukochaną. Nie korzysta z możliwości ujawnienia się, gdy Roxana przybywa do Arras, aby oznajmić mężowi, iż kocha wyłącznie jego duszę (a więc Cyrana), gdyż Christian ginie. Prawda wychodzi na jaw 14 lat potem, w klasztorze, gdzie Roxana schroniła się po stracie męża. Śmiertelnie ranny poprzez płatnego mordercę, Cyrano przychodzi opowiedzieć Roxanie informacje ze świata ("gazeta" Cyrana), żegna się z nią słowami ostatniego listu jej męża. Roxana wyznaje mu miłość. Cyrano umiera, świadom, iż zawsze, na każdym polu wydzierano mu jego zasługi: w życiu osobistym, w literaturze (okrada go Molier!), na wojnie, ale do nieba wejdzie z "białym pióropuszem" - symbolem duchowego szlachectwa, wewnętrznej niezależności i honoru

LITERATURA BACHMATIUK:
biografia postać z powieści J. Wittlina Sól ziemi sztabsfeldfebel w armii austriackiej, żołnierz automat, bezwzględny egzekutor wojskowego przepisu, dla którego subordynacja jest jedyną metodą istnienia bergerac cyrano de.
LITERATURA BAUM MAKS:
biografia powieści W.S. Reymonta Ziemia obiecana niezbyt zamożny Niemiec, który dzięki dobrze ulokowanym pieniądzom, jakie dostał od swego ojca, wspólnie z Polakiem; Karolem Borowieckim i Żydem; Morycem Weltem bergerac cyrano de.
LITERATURA BUENDIA URSZULA:
biografia G.M. Márqueza Sto lat samotności żona; Joségo Arcadio Buendia, matka braci Aurealiana i Joségo Arcadia Buendia i Amaranty;założycielka rodu, który trwa tak długo, jak żyje Urszula, po jej śmierci bergerac cyrano de.

Czym jest De Cyrano Bergerac znaczenie w Słownik bohaterów B .

  • Dodano:
  • Autor: