AMFIBOL co to jest
Definicja amfibol co to jest. Czym jest o strukturach zbudowanych z podwójnych łańcuchów (pasma.

Co to jest Amfibol

Definicja AMFIBOL: Ekipa minerałów skałotwórczych, krzemianówi glinokrzemianów, o strukturach zbudowanych z podwójnych łańcuchów (pasma, wstęgi), gdzie jednostka powtarzalna ma kształt pierścienia. Z racji na skład chemiczny amfibole podzielone są na 4 ekipy:1) amfibole żelazowo-magnezowo-manganowe, do których zalicza się między innymi antofyllit,2) amfibole wapniowe, obejmujące gł. aktynolit, tremolit i hornblendę,3) amfibole sodowo-wapniowe, w skład których wchodzi między innymi richteryt, i4) amfibole alkaliczne, gł. glaukofan. Amfibole krystalizują w układzie rombowym albo jednoskośnym, tworząc zazwyczaj kryształy słupkowe, pręcikowe i igiełkowe, niekiedy skupienia o budowie włóknistej (azbest), zbitej i spilśnionej (nefryt). Amfibole o znacznym udziale żelaza mają barwę zieloną albo brunatną (do czarnej), amfibole bogate w wapń i magnez są jasnozielone, szare albo białe, czasem wykazują niebieską iryzację. Występują w skałach metamorficznych, w szczególności stworzonych w warunkach średnich temperatur i dość wysokich ciśnień, gł. w łupkach amfibolitowych i amfibolitach, a również zieleńcach i eklogitach. Częste także w skałach magmowych, między innymi andezytach, sjenitach i granodiorytach. W Polsce spotykane na Dolnym Śląsku i w Pieninach

Definicja Antypasat:
Co to jest o kierunku zachodnim, wiejacy w strefie równikowej na wysokości 2000-3000 m, transportujący gorące powietrze od równika w kierunku zwrotników, gdzie w konsekwencji wirowego ruchu Ziemi wymienia amfibol.
Definicja Altocumulus:
Co to jest kłębiasta, chmura biała albo szara, w formie ławicy albo warstwy chmur złożonej z płatów o kształcie zaokrąglonych brył, walców i tym podobne Złożona jest raczej z kropel wody, ale nie daje opadów amfibol.
Definicja Akrecja:
Co to jest rozrastania się- zwiększenia- kontynentu w wyniku powstawania albo dobudowywania nowych fragmentów skorupy ziemskiej. 2) planetarna. Powstawanie planet w wyniku zderzeń i zlepiania się brył amfibol.

Czym jest Amfibol znaczenie w Słownik geografia A .

  • Dodano:
  • Autor: