LATIMERIA co to jest
Definicja latimeria co to jest. Czym jest celakantokształtnych (Coelacanthiformes), podgromady ryb.

Co to jest Latimeria

Definicja LATIMERIA: ryba zaliczana do rodziny Coelacanthidae, rzędu celakantokształtnych (Coelacanthiformes), podgromady ryb trzonopłetwych (Crossopterygii). Zamieszkuje wody Oceanu Indyjskiego obok wybrzeży Afryki Wschodniej, i wody Oceanu Spokojnego wokół Indonezji, dochodząc do głębokości 800 m. Bytuje w wodach o skalistym dnie. Jest jedynym żyjącym przedstawicielem ryb trzonopłetwych, wymarłych około 65 mln lat temu. Pierwszy okaz latimerii złowiono w 1938 u ujścia rzeki Chalumna do Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Afryki Południowo-Wschodniej. Nazwa ryby pochodzi od nazwiska M. Courtenay-Latimer, kustosza East London Museum. Charakterystyczne cechy latimerii to płetwy umieszczone w ruchomych mięsistych trzonach, o szkielecie zbliżonym budową do pięciopalczastej kończyny, skostniały pęcherz pławny, obecność struny grzbietowej z zaczątkami kręgów o chrzęstnej budowie, ruchome połączenie głowy z tułowiem umożliwiające jej unoszenie w czasie żerowania. Ciało latimerii pokrywają spore, okrągłe łuski o ciemnym stalowoniebieskim ubarwieniu, niekiedy białym, tworzącym cętkowanie po bokach ciała. Długość ciała do około 1,8 m, ciężar ciała do 100 kg. Pożywienie latimerii stanowią ryby i głowonogi. Jest gatunkiem żyworodnym, w trakcie ciąży trwającej około 13 miesięcy larwy rozwijają się w jajach, nie mniej jednak odżywiane są poprzez pokarm zawarty w woreczku żółtkowym i poprzez organizm matki za pośrednictwem organu będącego przykładem łożyska u ssaków. Samica rodzi jednokrotnie kilkadziesiąt młodych o długości około 38 cm, które wyglądem przypominają osobniki dorosłe. Z racji na doniosłe znaczenie dla edukacji latimeria objęta jest międzynarodowym zakazem połowów i znajduje się pod całkowita ochroną, od 19 kwietnia 2000 chroniona przepisami CITES

Definicja Linia Brzegowa:
Co to jest się wód morza, jeziora albo rzeki z lądem; jej przebieg nie ma charakteru trwałego; naturalne zmiany w przebiegu l.b. zależą gł. od wahania poziomu wody w akwenie; w najwyższym stopniu wymienia się l latimeria.
Definicja Lej Zapadliskowy:
Co to jest terenu, o zarysie przeważnie kolistym, średnicy do 1000 m, głębokości do 300 m. Powstaje w wyniku zapadnięcia się stropu jaskini albo pieczary. Zbocza urwiste, skaliste, na dnie zwały gruzu latimeria.
Definicja Ląd:
Co to jest część kuli ziemskiej nie zajęta poprzez wodę powierzchniową (oceany, morza). Ląd zajmuje 29% obszaru Ziemi (149 mln km2) i dzieli się na kontynenty latimeria.

Czym jest Latimeria znaczenie w Słownik geografia L .

  • Dodano:
  • Autor: