MIRAŻ co to jest
Definicja miraż co to jest. Czym jest fotometeor), opierające na tworzeniu się pozornych.

Co to jest Miraż

Definicja MIRAŻ: fatamorgana, zdarzenie optyczne występujące w atmosferze (fotometeor), opierające na tworzeniu się pozornych (podwójnych albo wielokrotnych) obrazów będących odbiciem elementów znajdujących się na horyzoncie albo poza nim. Miraż powstaje jako skutek zakrzywienia się promieni słonecznych w dolnych warstwach powietrza, cechujących się różną gęstością (temperaturą). Jeżeli pozorny obraz jakiegoś obiektu jest widoczny ponad przedmiotu, to mówimy o mirażu górnym, jeżeli poniżej - o mirażu dolnym. W obszarach pustynnych najczęściej obserwuje się miraże dolne, które powstają zazwyczaj przed południem przy silnie nagrzanym powietrzu przy powierzchni ziemi. Miraż górny najczęściej jest obserwowany w wysokich szerokościach geograficznych

Definicja Maar:
Co to jest eksplozywny, jest to powstały w wyniku wybuchu gazów wulkanicznych. Regularnie wypełniony wodą, wskutek czego powstaje jezioro o charakterystycznym okrągłym kształcie, średnicy od kilkuset metrów do miraż.
Definicja Mielizna:
Co to jest żwirowa płycizna w rzece albo morzu. Powstaje w wyniku osadzania materiału transportowanego poprzez wodę przy miejscowym zmniejszeniu szybkości jej płynięcia. W morzach - w miejscach, gdzie miraż.
Definicja Morena:
Co to jest wszelkiego rodzaju, transportowany albo pozostawiony poprzez lodowce. Złożona jest z przemieszanych frakcji różnej wielkości, od głazów i bloków, poprzez kamienie, okruchy, po piasek i pył skalny miraż.

Czym jest Miraż znaczenie w Słownik geografia M .

  • Dodano:
  • Autor: