MIRAŻ co to jest
Definicja miraż co to jest. Czym jest fotometeor), opierające na tworzeniu się pozornych.

Co to jest Miraż

Definicja MIRAŻ: fatamorgana, zdarzenie optyczne występujące w atmosferze (fotometeor), opierające na tworzeniu się pozornych (podwójnych albo wielokrotnych) obrazów będących odbiciem elementów znajdujących się na horyzoncie albo poza nim. Miraż powstaje jako skutek zakrzywienia się promieni słonecznych w dolnych warstwach powietrza, cechujących się różną gęstością (temperaturą). Jeżeli pozorny obraz jakiegoś obiektu jest widoczny ponad przedmiotu, to mówimy o mirażu górnym, jeżeli poniżej - o mirażu dolnym. W obszarach pustynnych najczęściej obserwuje się miraże dolne, które powstają zazwyczaj przed południem przy silnie nagrzanym powietrzu przy powierzchni ziemi. Miraż górny najczęściej jest obserwowany w wysokich szerokościach geograficznych

Definicja Mikrorzeźba:
Co to jest powierzchni Ziemi, wchodzących w obręb - decyzyjnych o charakterze obszaru - makroform (makrorzeźba). Przykładami mikroform są żłobki krasowe, zmarszczki wiatrowe (ripplemarki), terasy bydlęce, doły miraż.
Definicja Martwa Fala:
Co to jest niewspółmiernie ogromna w relacji do siły wiatru (słaby wiatr albo nawet cisza). Martwa fala występuje poprzez dłuższy czas po ustaniu silnego wiatru, w konsekwencji znacznego rozkołysania morza, a miraż.
Definicja Metasfera:
Co to jest warstwa atmosfery ziemskiej rozciągająca się na wysokości około 500-1500 km, pomiędzy termosferą a protosferą. W badaniach nad metasferą sporą rolę odgrywają sztuczne satelity Ziemi miraż.

Czym jest Miraż znaczenie w Słownik geografia M .

  • Dodano:
  • Autor: