MONSUN co to jest
Definicja monsun co to jest. Czym jest zależności od pory roku. Rozróżnia się: - monsun letni.

Co to jest Monsun

Definicja MONSUN: układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Rozróżnia się:- monsun letni (morski) z pogodą deszczową, związaną z niskim ciśnieniem nad lądem i przemieszczaniem się wilgotnych mas powietrza znad oceanu, nad którym panuje wysokie ciśnienie, nad ląd,- monsun zimowy (lądowy), kiedy wieje wiatr od lądu, i któremu towarzyszy pogoda sucha, związana z układem wysokiego ciśnienia nad lądem i niskiego ciśnienia nad oceanem.Monsuny występują w strefie międzyzwrotnikowej (w najwyższym stopniu charakterystyczne w Azji Południowo-Wschodniej (Azja), spotęgowane wpływem wielkiego kontynentu) i we wschodniej i zachodniej Afryce, w północnej Australii, a również w strefie umiarkowanej na półkuli północnej, szczególnie wyraźnie wyróżnione u wschodnich wybrzeży Rosji, w Japonii, Chinach i na atlantyckim wybrzeżu USA. Regularnie jako monsun ustala się opady deszczu wywołane tymi wiatrami

Definicja Mapa Pogody:
Co to jest obecny stan pogody na sporym obszarze, na przykład kontynencie. Rozróżnia się mapy synoptyczne: 1) dolne, zawierające dane meteorologiczne, takie jak: temperatura, ciśnienie zredukowane do poziomu monsun.
Definicja Mika:
Co to jest skałotwórczy, stanowiący uwodniony krzemian potasu, sodu, żelaza, manganu, glinu, magnezu, fluoru, litu albo ich różnych połączeń (npbiotyt) charakteryzujący się najlepszą łupliwością wzdłuż jednej monsun.
Definicja Mżawka:
Co to jest gęsty, dość jednorodny opad, składający się wyłącznie z bardzo drobnych kropel wody o średnicy mniejszej od 0,5 mm padający z niskiej chmury warstwowej (stratus) na ziemię z małą prędkością monsun.

Czym jest Monsun znaczenie w Słownik geografia M .

  • Dodano:
  • Autor: