PRZEŁĘCZ co to jest
Definicja przełęcz co to jest. Czym jest dwoma szczytami górskimi. Stworzenie przełęczy.

Co to jest Przełęcz

Definicja PRZEŁĘCZ: obniżenie w przebiegu grzbietu górskiego, położone między dwoma szczytami górskimi. Stworzenie przełęczy uwarunkowane jest bądź mniejszą odpornością skał budujących przełęcz, bądź także procesami nacinania z obu stron grzbietu poprzez cofające się leje źródłowe dolin. W razie wysoko wzniesionego i długiego grzbietu górskiego głębiej wcięte przełęcze są jedynymi drogami, łączącymi miasta albo państwa położone po obu stronach gór (na przykład przełęcz Mont Cenis w Alpach, Przełęcz Mamisońska w Kaukazie, Przełęcz Tatarska w Karpatach Wschodnich)

Definicja Pastwisko:
Co to jest florystycznie półnaturalne zbiorowisko murawowe pokryte niską roślinnością z sporym udziałem traw, na przykład: życicy trwałej, grzebienicy pospolitej i koniczyny białej, utrzymywane i kształtowane przełęcz.
Definicja Połonina:
Co to jest zbiorowisk muraw alpejskich i subalpejskich wykształconych powyżej górną granicą lasu w Karpatach Wschodnich, piętro roślinności o charakterze naturalnym, którego zasięg poszerzył znacząco człowiek przełęcz.
Definicja Piryt:
Co to jest dwusiarczek żelazawy. Regularnie zawiera domieszki złota, srebra i miedzi. Krystalizuje w układzie regularnym. Twardość 6-6,5. Barwa mosiężna albo złocistożółta. Mocny metaliczny połysk. Słabo przełęcz.

Czym jest Przełęcz znaczenie w Słownik geografia P .

  • Dodano:
  • Autor: