SPEŁZYWANIE co to jest
Definicja spełzywanie co to jest. Czym jest stoki w klimacie umiarkowanym (między innymi w Polsce.

Co to jest Spełzywanie

Definicja SPEŁZYWANIE: powszechnie zachodzący mechanizm morfologiczny, modelujący stoki w klimacie umiarkowanym (między innymi w Polsce). Bazuje na wolnym pełznięciu, pod wpływem siły ciężkości, pokrywy darniowej i przypowierzchniowej warstwy zwietrzeliny. Szybkość spełzywania wynosi od 0,2 do 7,5 mm/rok. Świadectwami spełzywania są ((między innymi : wygięte pnie drzew (tak zwany haki) i pochylone słupy (na przykład telegraficzne), pomarszczone powierzchnie stoku, zmienione położenie kamieni granicznych

Definicja Szkiery:
Co to jest przybrzeżne na obszarach zlodowaconych w momencie plejstocenu. Szkiery stanowią wystające z wody wyższe części ogładzonych poprzez lądolód mutonów. Występują raczej na Morzu Bałtyckim, w pobliżu spełzywanie.
Definicja Siel:
Co to jest błotny, mur, rodzaj spływu pokrywy zwietrzelinowej, zachodzący w górach wysokich (na przykład w Alpach, na Kaukazie) w formie błyskawicznie przemieszczającego się w dół stoku strumienia zwietrzeliny spełzywanie.
Definicja Siodło:
Co to jest zazwyczaj trawiastej przełęczy, oddzielającej dwa szczyty. Terminem siodło określane są także niekiedy poszczególne płytkie wcięcia szerokiej przełęczy. Mniejsza przełęcz tego typu nazywana bywa spełzywanie.

Czym jest Spełzywanie znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: