SZAROZIEMY co to jest
Definicja szaroziemy co to jest. Czym jest roczne sumy opadów 300-500 mm), na obszarach pokrytych.

Co to jest Szaroziemy

Definicja SZAROZIEMY: gleby powstające w warunkach gorącego, suchego klimatu (roczne sumy opadów 300-500 mm), na obszarach pokrytych skąpą roślinnością niskotrawiastych sawann, stepów i półpustyń. Dostarczana na powierzchnię gleby materia organiczna ulega w takich warunkach szybkiemu rozkładowi, który nie sprzyja gromadzeniu się próchnicy. Spora zawartość związków węglanowych, odczyn zasadowy (pH 7,5-8,5). W słabo zróżnicowanym profilu odznacza się szary poziom próchniczny, przechodzący w jasnoszarą warstwę, a na głębokości 60 cm w węglanowy poziom iluwialny. Poniżej na głębokości 180-300 cm występuje warstwa gipsu. W zależności od zawartości próchnicy szaroziemy podzielone są na: ciemne (2,5-4%), typowe (1,5-2,5%) i jasne (1-1,5%). Mimo niewielkiej zasobności w składniki pokarmowe, odpowiednie zabiegi agrotechniczne (nawożenie, nawadnianie) umożliwiają uprawę zbóż, bawełny i in. roślin. Szaroziemy zajmują spore przestrzenie na obszarach Afryki, Australii i środkowej Azji

Definicja Szron:
Co to jest osad lodu o wyglądzie krystalicznym, przybierający kształt łusek, igiełek i tym podobne, powstający podobnie jak rosa, lecz w temperaturze poniżej 0°C szaroziemy.
Definicja Słonorośla:
Co to jest solniskowa roślinność, rośliny żyjące na glebach zasolonych: na wybrzeżach mórz, w bezodpływowych dolinach rzek zasilanych wodami bogatymi w substancje alkaliczne (na przykład chlorki: chlorek potasu szaroziemy.
Definicja Szare Gleby:
Co to jest powstające w warunkach klimatu umiarkowanego kontynentalnego, przy rocznych sumach opadów w granicach 400-600 mm, na obszarach lasostepów albo lasów liściastych z udziałem roślinności zielnej. W szaroziemy.

Czym jest Szaroziemy znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: