DEMOGRAFICZNA EKSPLOZJA co to jest
Definicja eksplozja demograficzna co to jest. Czym jest niewspółmierny do wzrostu produkcji.

Co to jest Eksplozja Demograficzna

Definicja EKSPLOZJA DEMOGRAFICZNA: (bomba demograficzna) postęp liczebności populacji ludzkiej niewspółmierny do wzrostu produkcji żywności na świecie. Aktualnie średnie tempo przyrostu naturalnego wynosi 1,7%, co odpowiada czasowi podwajania się liczby ludności świata co 40 lat. Równocześnie tempo przyrostu produkcji ziarna zbóż (podstawowego składnika żywności) wynosi mniej niż 1,4%. Utrzymanie się tej tendencji spowoduje, że w 2050 roczna produkcja ziarna zbóż wzrośnie o 50% w porównaniu do 1991. W tym samym czasie nastąpi 20-procentowy spadek produkcji per capita (na głowę). Osiągnie on wówczas wartość z 1960. Optymistyczny scenariusz zdarzeń zakłada, iż gdy populacja osiągnie 7,8 mld (zamiast przewidywanych 13 mld), a produkcja ziarna zbóż zostanie podwojona (co będzie wymagało zwiększenia obszaru zasiewów o 20% i powiększenia zużycia nawozów o 450%), wówczas produkcja zboża zrównoważy zapotrzebowanie. Będzie to wymagało od rozwiniętych państw bezprecedensowego, globalnego wysiłku organizacyjnego i finansowego - dostarczenia technologii i nadania najwyższego priorytetu ochronie środowiska dla zachowania produktywnego rolnictwa

Definicja Epifity:
Co to jest żyją na drzewach, krzewach albo długookresowych roślinach zielnych niebędące ich pasożytami, na przykład wybrane mchy, porosty, paprocie, rośliny kwiatowe (storczykowate, bromeliowate); nie mają eksplozja demograficzna.
Definicja Ekumena:
Co to jest termin wprowadzony poprzez starożytnych Greków na oznaczenie obszarów zamieszkanych i znanych podróżnikom i geografom, w centrum którego znajdowało się Morze Śródziemne, region powiększający się eksplozja demograficzna.
Definicja Erozja:
Co to jest wszelakie oddziaływania czynników zewnętrznych na powierzchnię skorupy ziemskiej, których skutkiem jest stworzenie wklęsłych form rzeźby terenu. Kluczowymi czynnikami sprawczymi erozji są eksplozja demograficzna.

Czym jest Demograficzna Eksplozja znaczenie w Słownik geografia E .

  • Dodano:
  • Autor: