GEJZER co to jest
Definicja gejzer co to jest. Czym jest czynnego albo dopiero co wygasłego wulkanizmu.

Co to jest Gejzer

Definicja GEJZER: rodzaj gorącego źródła (cieplicy), występujący w obszarze czynnego albo dopiero co wygasłego wulkanizmu, charakteryzujący się okresowym wyrzucaniem gorącej wody i pary wodnej (często). Otwór gejzeru na powierzchni ziemi jest ujściem wąskiego i głębokiego przewodu w rodzaju komina skalnego, regularnie połączonego z bocznymi korytarzami i podziemnymi pustkami (kawerny). Gromadzą się w nich wody gruntowe ogrzane od otaczającej skały, która natomiast ogrzewa się od zalegającej poniżej magmy. Słup wody zgromadzony w przewodzie gejzeru osiąga temperaturę wrzenia na początku w najniższej części, nie mniej jednak jest ona wyższa niż na powierzchni ziemi (na głębokości 150 m - 200 0C). Tworzy się tam para wodna i wzrasta ciśnienie, powodując gwałtowne wyniesienie wody i pary wodnej do góry. Wspólnie z przybliżaniem się do powierzchni ziemi spada temperatura wrzenia wody, co dodatkowo wzmaga siłę wybuchu. Gejzery wybuchają z różną częstotliwością (od kilkudziesięciu min. do kilkunastu dni) i siłą (woda jest wyrzucana na wysokość od kilku do 70 m). Największe skupisko gejzerów znajduje się w parku narodowym Yellowstone w stanach zjednoczonych ameryki, w stanach Wyoming i Montana, gdzie jest ich około 250. Najsławniejszy jest gejzer Old Faithful, działający (często od powyżej stu lat, kiedy został odkryty. Co godzinę poprzez 4 minuty wyrzuca 40 tys. litrów wody na wysokość 45 m. Inne rejony występowania gejzerów to: Islandia, Nowa Zelandia, Japonia, Jawa, Kamczatka, Tybet. Wtórnym efektem działania gejzerów są tarczowe wzniesienia tworzące się na powierzchni ziemi wokół ich wylotu w wyniku osadzania się minerałów zawartych w wyrzucanej wodzie. Są one zbudowane z gejzerytu, odmiany martwicy krzemionkowej. Gorące wody z gejzerów są używane do ogrzewania budynków (na Islandii) i do celów leczniczych (USA, Japonia). Termin "gejzer" pochodzi od islandzkiej nazwy największego kiedyś gejzeru tej wyspy - Stóri Geysir (ogromna Fontanna), położonego w południowo-zachodniej części państwie (aktualnie największy jest gejzer Strokkur)

Definicja Geomorfologia:
Co to jest edukacja, której obiektem jest badanie rozwoju form krajobrazowych. Zwłaszcza geomorfologia bada ukształtowanie powierzchni lądów, dna mórz i zależności między budową geologiczną a krajobrazem terenu gejzer.
Definicja Gleboznawstwo:
Co to jest nauk przyrodniczych zajmująca się genezą i ewolucją, różnorodnością (systematyką) i rozmieszczeniem gleb na powierzchni Ziemi teraz i w przeszłości. Gleboznawstwo obejmuje także aspekty żyzności gejzer.
Definicja Góry:
Co to jest skorupy ziemskiej, zwykle różniące się swą budową geologiczną od otaczających je obszarów. Na obszarze gór odsłaniają się na powierzchni Ziemi skały, zwykle występujące jedynie na sporych gejzer.

Czym jest Gejzer znaczenie w Słownik geografia G .

  • Dodano:
  • Autor: