OCEANICZNY co to jest
Definicja rów oceaniczny co to jest. Czym jest kilkadziesiąt do powyżej 100 km) i głębokie (poniżej.

Co to jest Rów Oceaniczny

Definicja RÓW OCEANICZNY: obniżenie dna oceanu, podłużne (do kilku tys. km), wąskie (kilkadziesiąt do powyżej 100 km) i głębokie (poniżej 6000 m głębokości bezwzględnej, średnio 2000 m głębokości względnej), o stromych zboczach i płaskim dnie, występujące przeważnie na skraju płyty oceanicznej (płyta litosfery) w sąsiedztwie łańcuchów wysp wulkanicznych albo górzystych brzegów kontynentalnych. Zbocza od strony łuku wysp albo kontynentu są bardziej strome i odznaczają się mocną sejsmicznością. Rowy oceaniczne stanowią największe głębie oceaniczne na Ziemi. Największe rowy znajdują się na Oceanie Spokojnym, najgłębszy - Rów Mariański (11 022 m), ponadto rowy: Tonga (10 882 m), Kurylsko-Kamczacki (10 542 m), Filipiński (10 497, wg innych danych 11 524 m), Kermadec (10 047 m). Na Oceanie Atlantyckim najgłębszymi są rowy: Puerto Rico (9219 m), Południowy Sandwich (8428 m), a na Oceanie Indyjskim - Rów Jawajski (7729 m, wg innych danych głębszy jest Rów Amirancki - do 9074 m)

Definicja Równik:
Co to jest koło ogromne, które powstaje wskutek przecięcia powierzchni kuli o wyróżnionej osi poprzez płaszczyznę do tej osi prostopadłą, a jednocześnie przechodzącą poprzez środek kuli rów oceaniczny.
Definicja Rozróg Górski:
Co to jest masyw albo ekipa górska, gdzie obrębie grzbiety rozchodzą się w różne strony z okolicy głównego wzniesienia. Klasycznym odpowiednikiem rozrogu górskiego są Gorce rów oceaniczny.
Definicja Rzędówka:
Co to jest wiejskiej, pochodzący jeszcze ze średniowiecza, charakterystyczny dla terenów nizinnych, w szczególności podmokłych. Bazuje na wznoszeniu zabudowań wzdłuż prostej drogi, lecz w sposób luźny, na rów oceaniczny.

Czym jest Oceaniczny Rów znaczenie w Słownik geografia R .

  • Dodano:
  • Autor: