SAWANNA co to jest
Definicja sawanna co to jest. Czym jest o wybitnej porze suchej trwającej 2,5-10 miesięcy i niskich.

Co to jest SAWANNA

Definicja SAWANNA: biom roślinny typowy dla strefy pod- i międzyzwrotnikowej, o wybitnej porze suchej trwającej 2,5-10 miesięcy i niskich opadach 400-600 (900) mm rocznie, występujący w pierwszej kolejności w Afryce, a również w Ameryce Południowej i Australii. Wtórnie rozprzestrzeniony w miejscu lasów suchych wskutek ich degradacji spowodowanej wypasem albo corocznym wypalaniem. W runi sawanny przeważają okazałe trawy, bujnie rozwijające się i zakwitające w okresie deszczów, a wysychające w sezonie bezdeszczowym. Krajobraz sawanny urozmaicają rozrzucone pojedynczo albo w niewielkich grupkach kolczaste drzewa o parasolowatym pokroju, okresowo zrzucające liście (na przykład akacje Acacia, baobaby Adansonia, drzewiaste wilczomleczowate Euphorbiaceae, a również palmy Palmae). W porze suchej częstym zjawiskiem są pożary. Fauna sawanny jest różnorodna, charakterystyczne są liczne gatunki antylop, zebry i żyrafy (żyrafowate), na które polują lwy i inne drapieżniki

Definicja Szron:
Co to jest osad lodu o wyglądzie krystalicznym, przybierający kształt łusek, igiełek i tym podobne, powstający podobnie jak rosa, lecz w temperaturze poniżej 0°C sawanna co to jest.
Definicja Sill:
Co to jest żyła skał magmowych zakrzepłych zazwyczaj blisko powierzchni Ziemi. Powstaje wskutek intruzji magmy pomiędzy dwie warstwy równolegle ułożonych skał osadowych. Długość przekraczać może 100 km, grubość sawanna definicja.
Definicja Sirocco:
Co to jest ciepłego albo gorącego wiatru wiejącego obok Morza Śródziemnego z kierunku południowego albo południowo-wschodniego, znad Afryki albo Półwyspu Arabskiego. Wieje on najczęściej wiosną przed sawanna co znaczy.
Definicja Saltacja:
Co to jest występujące w rzekach o wartkim nurcie. Bazuje na chwilowej zmianie rodzaju transportu rumowiska rzecznego z wleczenia po dnie na unoszenie, w wyniku znacznej turbulencji przepływu. Następnie sawanna słownik.

Czym jest Sawanna znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: