TAKYR co to jest
Definicja takyr co to jest. Czym jest dnie zbudowanym z nagromadzonego poprzez płynące okresowo.

Co to jest Takyr

Definicja TAKYR: kotlinowate zagłębienie w obszarze pustynnym, o płaskim dnie zbudowanym z nagromadzonego poprzez płynące okresowo wody drobnoziarnistego materiału okruchowego (muły, iły). Takyr stanowi regularnie dno bezodpływowego jeziora okresowego, wysychającego kompletnie w porze suchej. Wyschnięta powierzchnia jest twarda, silnie scementowana i mocno spękana, regularnie także występują na niej wykwity kryształów soli. Nazwa takyr pochodzi z Turkiestanu. W innych regionach te same formy mają nazwy lokalne na przykład: playa (USA), kewir (Iran), sebka albo sebha (Afryka Północna)

Definicja Tropik:
Co to jest lekka przewiewna tkanina z wełny czesankowej, połączonej najczęściej z przędzą z włókien syntetycznych albo sztucznych, stosowana raczej do szycia letnich ubrań takyr.
Definicja Tektonika:
Co to jest zajmujący się budową skorupy ziemskiej, zachodzącymi w niej procesami i powodami i mechanizmami ich powstawania, a również jej ewolucją na przestrzeni czasu (zarówno w skali globalnej, jak i takyr.
Definicja Taras:
Co to jest rzeźby występująca w obrębie stoków górskich. Taras jest płaskim albo lekko pochylonym spłaszczeniem o pow. od kilkunastu do kilkuset m2. Może mieć charakter trawiasty, piarżysty albo skalny takyr.

Czym jest Takyr znaczenie w Słownik geografia T .

  • Dodano:
  • Autor: