TEKTONICZNY ZRĄB co to jest
Definicja zrąb tektoniczny co to jest. Czym jest powierzchni Ziemi. To jest region wypiętrzony.

Co to jest Zrąb Tektoniczny

Definicja ZRĄB TEKTONICZNY: zrąb, horst, rodzaj uwarunkowanej geologicznie formy powierzchni Ziemi. To jest region wypiętrzony powyżej tereny sąsiednie, zazwyczaj o wydłużonym kształcie, ograniczony progami o charakterze uskoków. Rozróżnia się zręby tektoniczne pojedyncze (proste), ograniczone pojedynczymi uskokami, i zręby tektoniczne złożone, o strukturze schodkowej, ograniczone kilkoma uskokami z jednej strony. Zręby są metodą charakterystyczną dla rzeźby wyżynnej i gór starych. W Polsce występują na przykład w Sudetach i na Wyżynie Krakowskiej, między innymi na terenie Krakowa leży zrąb Sowińca

Definicja zbocze:
Co to jest stanowiący boczne ograniczenie doliny. Zbocze zaczyna się na dole załomem wklęsłym, który oddziela je od dna doliny, i kończy u góry załomem wypukłym, który oddziela je od wierzchowiny albo stoku ZRĄB TEKTONICZNY.
Definicja zatoka:
Co to jest albo jeziora wcinająca się w ląd, odgraniczona od otwartych wód półwyspami albo wysuniętymi przylądkami, o swobodnej zamianie wód z pozostałą częścią zbiornika. Niekiedy jako zatokę ustala się ZRĄB TEKTONICZNY.
Definicja zlepieniec:
Co to jest zwięzła skała osadowa należąca do ekipy skał okruchowych. Zbudowana z obtoczonych okruchów skalnych, scementowanych ponownie różnego typu spoiwem (najczęściej węglanowym, krzemionkowym albo ilastym ZRĄB TEKTONICZNY.

Czym jest Tektoniczny Zrąb znaczenie w Słownik geografia Z .

  • Dodano:
  • Autor: