PASCAL BLAE co to jest
Definicja PASCAL BLAISE. Co znaczy fizyk, filozof i poeta uważany był za kontynuatora myśli.

Co to jest Blaise Pascal

Definicja PASCAL BLAISE: (1623-1662) - francuski matematyk, fizyk, filozof i poeta uważany był za kontynuatora myśli Kartezjusza i św. Augustyna; geometrię uważał za wiedzę najlepszą, jednak nie pozwalającą na osiągnięcie wiedzy pełnej, na przykład w kwestiach etycznych czy religijnych, stąd sceptycyzm, który doprowadził go do przekonania, iż jedynie serce i wiara mogą zadośćuczynić pragnieniu posiadania wiedzy dogłębnej, ponieważ serce to, wg Pascala, narzędzie pozwalające poznać to, co jest nadprzyrodzone. Istnieje zatem porządek serca ("Serce ma własne racje, których rozum nie ma") inny od porządku rozumu, który jest etapem pośrednim w dochodzeniu do wiary, religii. W przemyśleniach etycznych stał na stanowisku, iż człowiek powinien żyć tak, jakby Bóg istniał ( zakład Pascala), nawet wówczas, gdy nie wierzy w jego istnienie. Wartości duchowe są, jego zdaniem, bardziej wartościowe od materialnych, życie człowieka jest rozpięte pomiędzy wartościami rzeczy boskich, nieskończenie ogromnych a wartościami rzeczy doczesnych, nieskończenie małych, co nieustannie zmusza człowieka do dokonywania wyborów. Rozmiar istoty ludzkiej bazuje jednak na tym, iż jest ona tego świadoma, w szczególności zaś swej znikomości wobec kosmosu ("Człowiek jest trzciną najsłabszą w przyrodzie, lecz to jest trzcina myśląca")

Definicja PIĘKNO:
Co to jest kategoria estetyczna; starożytni Grecy pięknem nazywali to, co godne uznania lub to, co dobre; dla Platona definicja to było równoznaczne z pięknem moralnym - zaletą charakteru; Arystoteles uważał za pascal blaise.
Definicja PRZYJEMNOŚĆ:
Co to jest wg cyrenaików i Epikura to stan pozytywny, jedyne dobro, aczkolwiek przelotne, chwilowe, które dla człowieka powinno być celem życia; ma związek z ciałem pascal blaise.
Definicja PRAWO MORALNE:
Co to jest obowiązujące prawo, powszechne i niezbędne, które należy wypełniać, o ile jest się człowiekiem wolnym, bez względu na okoliczności towarzyszące naszemu postępowaniu; kluczową zasadą tego prawa jest pascal blaise.

Czym jest Blaise Pascal znaczenie w Słownik filozofia P .

  • Dodano:
  • Autor: