STATYSTYKA BOLTZMANNA co to jest
Co znaczy Boltzmanna statystyka? W fizyce doskonałego, na które działa zewnętrzna siła potencjalna.

Definicja Boltzmanna Statystyka

Co to jest BOLTZMANNA STATYSTYKA: funkcja określająca rozkład energetyczny cząstek gazu doskonałego, na które działa zewnętrzna siła potencjalna ( siły zachowawcze). Odpowiednikiem może być zależność gęstości gazu doskonałego od wysokości w polu grawitacyjnym Ziemi. Gęstość cząstek n na wysokości h można wyrazić wzorem: , gdzieEp = mgh jest energią potencjalną cząsteczki o masie m na wysokości h, z kolei n0 jest gęstością cząstek w miejscu, gdzie energia potencjalna jest równa zeru; k - stała Boltzmanna, T - temperatura, e - podstawa logarytmu naturalnego. Zależność ta ma charakter statystyczny. Wynika z niej, iż cząsteczki chętniej przebywają w miejscach, gdzie energia potencjalna jest niższa

Definicja Blocha Prawo:
Co to jest zależność od temperatury spontanicznego namagnesowania Is ferromagnetyku w temperaturach znacząco niższych od temperatury Curie ( Curie temperatura). Ma ona postać , gdzie Iso max. wartość boltzmanna statystyka.
Definicja Bohr, Niels Henrik:
Co to jest współtwórca współczesnej fizyki. Od 1916 był prof. uniw. w Kopenhadze. Założyciel Kopenhaskiego Instytutu Fizyki Teoretycznej nazywanego instytutem Bohra. W latach 1943-45 pracował w Los Alamos przy boltzmanna statystyka.
Definicja Broglie, Louis Victor De:
Co to jest prof. Sorbony w latach 1932-62. Przedtem pracował w prywatnym laboratorium fizycznym swojego brata Maurycego. W 1929 dostał Nagrodę Nobla za odkrycie falowej natury cząstek ( de Brogliea fale). Jest boltzmanna statystyka.

Czym jest Statystyka Boltzmanna znaczenie w Słownik fizyka na B .

  • Dodano:
  • Autor: