Krzyżówka POLSKI JĘZYK co to jest
Jak się pisze Język Polski. Czym jest rozbudowanym systemem form gramatycznych. Należy do rodziny co znaczy.

Czy przydatne?

Definicja JĘZYK POLSKI

Co to znaczy JĘZYK POLSKI: j. polski jest językiem fleksyjnym i charakteryzuje się rozbudowanym systemem form gramatycznych. Należy do rodziny języków zachodniosłowiańskich, tak jak czeski, słowacki. Wyodrębnił się z językowej wspólnoty plemion, która zajmowała region pomiędzy Łabą a Bałtykiem, Bugiem i - na południu - Karpatami. Wspólnotę nazwano ´lechicką´. Kiedy powstał ogólny j. polski - ponadplemienny - trudno jednoznacznie orzec. Start samodzielnego rozwoju j. polskiego datujemy umownie na II połowę X w., a zatem na czasy kształtowania się państwowości polskiej. Jednak mechanizm tworzenia się jeży. ka ogólnonarodowego był niewątpliwie długookresowy i dopiero od XIV-XV wieku możemy mówić rzeczywiście o istnieniu języka ogólnego. Jak dowodzą badania, wytworzony został w pierwszej kolejności na bazie dialektu wielkopolskiego i małopolskiego. O tym, jak mówiono w dawnej Polsce, dowiadujemy się z tekstów pisanych. Do XIII wieku dysponujemy tylko tak zwany glosami polskim a więc polskimi wyrazami, występującymi w dokumentach łacińskich, na przykład Bulli gnieźnieńskiej z 1136 roku, gdzie możemy odnaleźć sporo staropolskich imion, nazw miejscowości. Dopiero od XIII w. pojawiają się pełne teksty polskie. Do najstarszych zabytków j. polskiego zaliczamy Bogurodzicę, Kazania świętokrzyskie (XIII-XIV wiek), Psałterz floriański (XIV-XV), Kazania gnieźnieńskie (XV) i tak dalej Dzieje j. polskiego dzielimy na trzy okresy: 1. Moment staropolski - od początków rozwoju polszczyzny do końca XV wieku - to czas kształtowania się języka ogólnego; 2. Moment średniopolski - od początku XVI wieku do umownej daty 1772 r. (rozbiór Polski) - czasy rozkwitu języka ogólnonarodowego, przejawiającego się w bogactwie rodzimego piśmiennictwa. Pod koniec tej doby dochodzi jednak do powolnego upadku kultury polskiej, co wpłynęło negatywnie także na postęp języka; 3. Moment nowopolski - to moment od 1772 r. do 1939 r. (należy pamiętać o umowności tych dat). Współcześnie (tak, jak w całej historii) język nasz nie jest zupełnie jednolity, istnieje w nim szereg odmian (zawodowych, środowiskowych, terytorialnych). Główną z tych odmian jest język literacki, występujący w formie pisanej i mówionej. Język literacki nazywany jest także językiem ogólnym (ogólnonarodowym)

Co znaczy Język Prasłowiański:
Porównanie słowiańskich. To jest język rekonstruowany, co znaczy, iż nie istnieją jakiekolwiek zapisy w tym języku. Formy wyrazowe, gramatyczne, mechanizmy fonetyczne, które miały być typowe dla tego języka, są język polski co znaczy.
Krzyżówka Język Potoczny:
Dlaczego zobacz STYL Kolokwialny język polski krzyżówka.
Co to jest Język:
Jak lepiej Ogólnie znaczy mechanizm znaków wykorzystywanych do porozumiewania się. Takim systemem może być na przykład język Braille´a, znaki dymne (u plemion afrykańskich), język gestów, a również mowa język polski co to jest.
Słownik Językoznawstwo Diachroniczne:
Kiedy gr. di- ´dwa´ + chronos ´czas´]-zajmuje się opisem języka w perspektywie historycznej, tzn. koncentmje się na zmianach zachodzących w tym języku w okresie język polski słownik.

Czym jest Polski Język znaczenie w Słownik na J .

  • Dodano:
  • Autor: